Windows'ta Dosya ve Yazıcı Paylaşımını Etkinleştirme veya Devre Dışı Bırakma

Windows 95'ten beri Microsoft, dosya ve yazıcı paylaşımını desteklemektedir. Bu ağ özelliği, ev ağları için özellikle yararlıdır, ancak kamu ağları için bir güvenlik endişesi olabilir.

Ağınızdaki dosya ve yazıcı erişimini paylaşmak istiyorsanız, özelliği etkinleştirmek için gerekli talimatlar aşağıdadır, ancak sizi ilgilendiren dosya ve yazıcı paylaşımını devre dışı bırakmak için de takip edebilirsiniz.

Dosya ve yazıcı paylaşımını etkinleştirme veya devre dışı bırakma adımları Windows 10/8/7, Windows Vista ve Windows XP için biraz farklıdır, bu nedenle çağrıldıklarında farklılıklara çok dikkat edin.


Windows 7, 8 ve 10'da Dosya ve Yazıcı Paylaşımını Etkinleştirme / Devre Dışı Bırakma

 1. Denetim Masası'nı açın. En hızlı yöntem, Çalıştır iletişim kutusunu Win + R klavye birleşimi ile açmak ve komut denetimini girmek.
 2. Denetim Masası'ndaki kategorileri görüntülüyorsanız Ağ ve İnternet'i seçin veya yalnızca birkaç Kontrol Paneli uygulama simgesi görürseniz Adım 3'e geçin.
 3. Ağ ve Paylaşım Merkezi'ni açın.
 4. Sol bölmeden Gelişmiş paylaşım ayarlarını değiştir'i seçin.
 5. Burada listelenen farklı ağlar listelenir. Ortak ağda dosya ve yazıcı paylaşımını devre dışı bırakmak istiyorsanız, bu bölümü açın. Aksi takdirde, farklı bir tane seçin.
 6. Bu ağ profilinin Dosya ve Yazıcı Paylaşım bölümünü bulun ve seçeneği, Dosya ve yazıcı paylaşımını aç veya Dosya ve yazıcı paylaşımını kapat seçeneğini seçin.
 7. Windows sürümünüze bağlı olarak başka paylaşım seçenekleri de mevcut olabilir. Bunlar ortak klasör paylaşımı, ağ bulma, EvAğı ve dosya paylaşım şifrelemesi için seçenekler içerebilir.
 8. Değişiklikleri kaydet'i seçin.
Yukarıdaki adımlar, dosya ve yazıcı paylaşımı üzerinde daha iyi bir kontrole sahip olmanıza izin verir, ancak özelliği Denetim Masası \ Ağ ve Internet \ Ağ Bağlantıları aracılığıyla da etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz. Ağ bağlantısını sağ tıklayın ve Özellikler'e ve ardından Ağ sekmesine gidin. Microsoft Ağları için Dosya ve Yazıcı Paylaşımı işaretleyin veya işaretini kaldırın.

Windows Vista ve XP'de Dosya ve Yazıcı Paylaşımını Açın veya Kapatın

 1. Denetim Masası'nı açın.
 2. Seç Ağ ve Internet (Vista) veya Ağ ve Internet Bağlantıları Eğer kategori görünümünde iseniz (XP) veya Denetim Masası uygulaması simgeleri görürseniz Adım 3'e aşağı atlayın.
 3. Windows Vista'da Ağ ve Paylaşım Merkezi'ni seçin.
 4. In Windows XP , seçim Ağ Bağlantıları ve ardından 5. Adım aşağı atlayın.
 5. Sol bölmeden, Ağ bağlantılarını yönet'i seçin.
 6. Yazıcı ve dosya paylaşımının açık veya kapalı olması gereken bağlantıya sağ tıklayın ve Özellikler'i seçin.
 7. In Ağ ( Vista ) ya da Genel bağlantının özellikler (XP) sekmesi, çek veya yanındaki kutunun işaretini kaldırın , Microsoft Ağları için Dosya ve Yazıcı Paylaşımı.
 8. Değişiklikleri kaydetmek için Tamam'a tıklayın.