Yeni başlayanlar için 20 internet terimi

İnternet, milyonlarca bilgisayar cihazından oluşan bilgisayar ağlarının geniş bir bağlantısıdır. Masaüstü bilgisayarlar, ana bilgisayarlar, akıllı telefonlar, tabletler, GPS üniteleri, video oyun konsolları ve akıllı cihazların hepsi internete bağlanır. İnternet tek bir kuruma bağlı değildir.

World Wide Web veya kısaca web, dijital içeriğin internet kullanıcılarına sunulduğu alan. Web, İnternet'teki en popüler içeriği ve büyük olasılıkla, İnternet kullanıcılarının oluşturmuş olduğu içeriğin çoğunu içerir. 

İnterneti ve World Wide Web'i anlamaya çalışan yeni başlayanlar için temel internet terimlerinin anlaşılması yararlı olacaktır.

1. Tarayıcı - Browser

Başlangıç ​​ve ileri düzeydeki internet kullanıcıları, satın aldıklarında bilgisayarlarında ve mobil cihazlarda bulunan web tarayıcı yazılımı aracılığıyla web'e erişir . Diğer tarayıcılar internetten indirilebilir.

Bir tarayıcı, web sayfalarını, grafikleri ve çoğu çevrimiçi içeriği görüntülemenizi sağlayan ücretsiz bir yazılım paketi veya mobil uygulamadır. En popüler web tarayıcıları Chrome, Firefox, Internet Explorer, Edge, Yandex ve Safari olarak sayılabilir, ancak diğer pek çok alternatif tarayıcı programı da vardır.

Tarayıcı yazılımı, HTML ve XML bilgisayar kodunu insan tarafından okunabilir belgelere dönüştürmek için özel olarak tasarlanmıştır.

Tarayıcılar web sayfalarını görüntüler. Her bir web sayfasının URL adı verilen benzersiz bir adresi vardır.

2. İnternet Sayfası

İnternette olduğunuzda tarayıcınızda gördüğünüz bir web sayfasıdır . Web sayfasını bir dergide sayfa olarak düşünün. Gördüğünüz herhangi bir sayfada metin, fotoğraf, resim, diyagram, bağlantı, reklam ve daha fazlasını görebilirsiniz.

Genellikle, bilgiyi genişletmek veya ilgili bir web sayfasına gitmek için bir web sayfasının belirli bir alanını tıklar veya üzerine tıklarsınız. Bir bağlantıyı tıklamak - metnin geri kalanından farklı bir renkte görünen bir metin parçası - sizi farklı bir web sayfasına götürür. Geri dönmek isterseniz, hemen hemen her tarayıcıda bu amaç için sağlanan okları kullanın.

İlgili bir konuda birçok web sayfası bir web sitesi yapar.

3. URL

Tekdüzen Kaynak Konum Belirleyicileri —URL'ler — internet sayfalarının ve dosyalarının web tarayıcısı adresleridir. Bir URL ile, web tarayıcınız için belirli sayfaları ve dosyaları bulabilir ve yer işareti ekleyebilirsiniz. URL'ler her yerde bulunabilir. Bunlar ticari kartların alt kısmında, ticari molalarda TV ekranlarında listelenebilir, internette okuduğunuz veya internet arama motorlarından biri tarafından gönderilen belgelere bağlanabilir. Bir URL'nin biçimi buna benzer:

http://www.examplewebsite.com/mypage

sık sık kısaltılmış olan:
www.examplewebsite.com/mypage

Bazen daha uzun ve daha karmaşıktırlar, ancak hepsi URL’leri adlandırma konusunda onaylanmış kuralları uygular.

URL'ler, bir sayfayı veya dosyayı adreslemek için üç bölümden oluşur:

  • Protokol ile biten kısmıdır //: Çoğu web sayfaları protokol http veya https, ancak diğer protokoller mevcuttur.
  • Konak sık .com, .net, .edu veya .org biter ama aynı zamanda resmi olarak kabul edilmiş diğer üst düzey alan uzantılarından  biri ile de sona erebilir.
  • Dosya adı veya sayfa adı kendisi.

4. HTTP ve HTTPS

HTTP, web sayfalarının veri iletişim standardı olan "Köprü Metni Aktarım Protokolü" kısaltmasıdır. Bir web sayfası bu öneki olduğunda, web tarayıcınızda bağlantılar, metin ve resimler düzgün çalışır.

HTTPS, "Köprü Metni Aktarım Protokolü Güvenli" kısaltmasıdır. Bu, web sayfasının kişisel bilgilerinizi ve şifrelerinizi başkalarından gizlemek için özel bir şifreleme katmanı olduğunu gösterir. Çevrimiçi banka hesabınıza veya kredi kartı bilgilerinizi girdiğiniz bir alışveriş sitesine giriş yaptığınızda, güvenlik URL’si için "https" ifadesi olmasına dikkat edin.

5. HTML ve XML

Köprü Metni İşaretleme Dili, web sayfalarının programlama dilidir. HTML, web tarayıcınıza metin ve grafikleri belirli bir şekilde göstermesi için komut verir. İnternet kullanıcılarının başlaması, programlama dilinin tarayıcılara sunduğu web sayfalarının keyfini çıkarmak için HTML kodlamasını bilmeye gerek duymaz.

XML, HTML'ye kuzeni olan, EXtensible Markup Language'dır. XML, bir web sayfasının metin içeriğini kataloglamaya ve veritabanına odaklamaya odaklanır.

XHTML, HTML ve XML'in birleşimidir.

6. IP adresi

Bilgisayarınız ve internete bağlanan her cihaz, tanımlama için bir İnternet Protokolü adresi kullanır. Çoğu durumda, IP adresleri otomatik olarak atanır. Yeni başlayanların genellikle bir IP adresi ataması gerekmez. Bir IP adresi böyle bir şeye benzeyebilir:

  • 202.3.104.55

ya da bunun gibi

  • 21DA: D3: 0: 2F3B: 2AA: FF: FE28: 9C5A

İnternete erişen her bilgisayar, cep telefonu ve mobil cihaza izleme amacıyla bir IP adresi atanır. Sürekli atanmış (statik ip) bir IP adresi olabilir veya IP adresi zaman zaman değişebilir, ancak her zaman benzersiz bir tanımlayıcıdır.

7. ISS - İnternet Servis Sağlayıcı

İnternete ulaşmak için İnternet Servis Sağlayıcısına ihtiyacınız var. Okulda, bir kütüphanede veya işte ücretsiz bir İSS'ye erişebilir veya evde özel bir İSS hizmeti kullanabilirsiniz. ISS, size internet erişimi sağlayan kuruluşdur.

ISP (ISS), çeşitli fiyatlar için çeşitli hizmetler sunmaktadır: web sayfası erişimi, e-posta, web sayfası barındırma vb. Çoğu ISS, aylık ücret karşılığında çeşitli internet bağlantı hızları sunar. İnterneti çoğunlukla hafif göz atma ve e-posta için kullanıyorsanız, film akışı yapmak veya daha az pahalı bir paket seçmek istiyorsanız, yüksek hızlı internet bağlantısı için daha fazla ödeme yapmayı tercih edebilirsiniz.

8. Yönlendirici

Yönlendirici veya yönlendirici modem kombinasyonu, evinize veya işyerinize gelen ağ sinyalleri için ISP'nizden gelen trafik polisi olarak görev yapan donanım aygıtıdır. Bir yönlendirici kablolu veya kablosuz veya her ikisi de olabilir.

Yönlendiriciniz bilgisayar korsanlarına karşı bir savunma sağlar ve içeriği, alması gereken belirli bir bilgisayara, aygıta, akış aygıtına veya yazıcıya yönlendirir.

Genellikle ISS'niz internet servisiniz için tercih ettiği ağ yönlendiricisini sağlar . Olduğunda, yönlendirici uygun şekilde yapılandırılmıştır. Farklı bir yönlendirici kullanmayı seçerseniz, buna bilgi girmeniz gerekebilir.

9. E-posta

E-posta elektronik postadır . Bir ekrandan diğerine yazılan mesajların gönderilmesi ve alınmasıdır. E-posta genellikle bir web posta servisi (Gmail veya Yahoo Mail) veya Microsoft Outlook veya Apple Mail gibi yüklü bir yazılım paketi tarafından işlenir.

Yeni başlayanlar, ailelerine ve arkadaşlarına verdikleri bir e-posta adresi oluşturarak başlar. Ancak, bir adres veya e-posta hizmeti ile sınırlı değilsiniz. Çevrimiçi alışveriş, iş veya sosyal ağ amaçları için başka e-posta adresleri eklemeyi tercih edebilirsiniz.

10. E-posta Spam ve Filtreler

Spam, istenmeyen ve istenmeyen e-postaların jargon adıdır. Spam e-posta iki ana kategoride gelir: rahatsız edici olan yüksek hacimli reklamcılık ve şifrelerinizi açığa çıkarmaya çalışan hackerlar, bu tehlikeli bir durumdur.

Filtreleme, spam'e karşı popüler ancak kusurlu bir savunmadır. Filtreleme, birçok e-posta istemcisinde yerleşiktir. Filtreleme, gelen e-postalarınızı anahtar kelime kombinasyonları için okuyan ve ardından spam olarak görünen iletileri siler veya karantinaya alan bir yazılım kullanır. Karantinaya alınan veya filtrelenmiş e-postanızı görmek için posta kutunuzdaki spam veya önemsiz bir klasör arayın.

Kişisel bilgilerinizi isteyen korsanlara karşı kendinizi korumak için şüpheli olun. Bankanız size e-posta göndermeyecek ve şifrenizi istemeyecektir. Nijerya'daki arkadaşın banka hesap numaranıza gerçekten ihtiyacı yok. Amazon size 50 dolarlık ücretsiz hediye sertifikası vermiyor. Gerçek olamayacak kadar iyi bir şey muhtemelen doğru değil. Emin değilseniz, e-postadaki herhangi bir bağlantıya tıklamayın ve doğrulama için gönderenle (bankanızı veya kimlerin) ayrı ayrı iletişim kurun.

11. Sosyal medya

Sosyal medya , kullanıcıların binlerce diğer kullanıcıyla etkileşime geçmesini sağlayan herhangi bir çevrimiçi araç için geniş bir terimdir. Facebook ve Twitter, en büyük sosyal ağ siteleri arasındadır. LinkedIn, sosyal ve profesyonel bir sitedir. Diğer popüler siteler arasında YouTube, Google+, Instagram, Pinterest, Snapchat, Tumblr ve Reddit bulunur.

Sosyal medya siteleri herkese ücretsiz hesaplar sunar. İlginizi çekenleri seçerken, arkadaşlarınıza ve ailenize ait olduklarını sorun. Bu sayede zaten insanları tanıdığınız bir gruba katılabilirsiniz.

İnternet ile ilgili her şeyde olduğu gibi, sitelere kaydolurken kişisel bilgilerinizi koruyun. Çoğu, sitenin diğer kullanıcılarına neyin gösterileceğini seçebileceğiniz bir gizlilik bölümü sunuyor.

12. E-Ticaret

E-ticaret, elektronik ticaret - çevrimiçi satış ve satın alma işlemidir. Her gün milyarlarca dolar internet ve World Wide Web üzerinden el değiştiriyor.

İnternet alışverişi, internet kullanıcıları ile geleneksel tuğla ve harç mağazalarının ve alışveriş merkezlerinin zarar görmesine yol açtı. Her iyi bilinen perakendecinin ürünlerini sergileyen ve satan bir web sitesi vardır. Onları birleştirmek, neredeyse her şeyi satan ürünleri ve muazzam siteleri satan düzinelerce küçük sitedir.

E-ticaret, kişisel bilgileri şifreleyen HTTPS güvenli web sayfaları aracılığıyla makul bir gizlilik sağlandığından ve güvenilir işletmelerin interneti bir işlem aracı olarak değerlendirdiğinden ve süreci basit ve güvenli hale getirdiğinden, makul bir gizlilik sağlar .

İnternette alışveriş yaparken kredi kartı, PayPal bilgisi veya diğer ödeme bilgilerini girmeniz istenir.

13. Şifreleme ve Kimlik Doğrulama

Şifreleme, verilerin matematiksel olarak karıştırılmasıdır, böylece dinleyicilerinden gizlenir. Şifreleme , özel verileri sadece güvenilir okuyucunun çözebileceği anlamsız gobbledygook haline getirmek için karmaşık matematik formülleri kullanır.

Şifreleme, çevrimiçi bankacılık ve çevrimiçi kredi kartı satın alma gibi güvenilir bir iş yürütmek için interneti bir boru hattı olarak nasıl kullandığımızın temelidir. Güvenilir şifreleme uygulandığında, bankacılık bilgileriniz ve kredi kartı numaralarınız gizli tutulur.

Kimlik doğrulama doğrudan şifreleme ile ilgilidir. Kimlik doğrulama, bilgisayar sistemlerinin sizin kim olduğunu söylediğinizi doğrulamasının karmaşık yoludur.

14. Dosya İndirme - Download

İndirme, internette veya World Wide Web'de bulduğunuz bir şeyi bilgisayarınıza veya başka bir cihaza aktarmayı açıklayan geniş bir terimdir. Yaygın olarak, indirme şarkı, müzik ve yazılım dosyaları ile ilişkilidir. Örneğin, şunları yapmak isteyebilirsiniz:

Cep telefonunuz için yeni bir müzik zil sesi indirin

Microsoft Office'in deneme kopyasını indirin.

Kopyaladığınız dosya ne kadar büyük olursa, indirme işlemi bilgisayarınıza aktarılmak için o kadar uzun sürer. Bazı indirmeler saniye sürer; Bazıları internet hızınıza bağlı olarak dakika veya daha uzun sürer .

İndirilebilen materyaller sunan web sayfaları genellikle bir İndirme düğmesiyle (veya benzer bir şeyle) açıkça işaretlenir.

15. Bulut bilişim

Bulut bilişim , bilgisayarınıza satın alınmış ve yüklenmiş olan, çevrimiçi ve ödünç alınmış yazılımları tanımlamak için bir terim olarak başladı. Web tabanlı e-posta, bulut bilişimin bir örneğidir. Kullanıcının e-postası, internet bulutunda saklanır ve erişilebilir.

Bulut, 1970'lerin ana bilgisayar hesaplama modelinin modern versiyonudur. Bulut bilişim modelinin bir parçası olarak, hizmet olarak yazılım, insanların kendisinden daha çok yazılım kiralamayı tercih ettiklerini varsayan bir iş modelidir. Kendi web tarayıcıları ile kullanıcılar internet üzerinden bulut erişim ve onların kendi çevrimiçi kiralanan kopya giriş c yüksek sesle tabanlı yazılım.

Giderek, hizmetler, dosyalarınıza birden fazla cihazdan erişme kabiliyetini kolaylaştırmak için dosyaların bulut depolanmasını sağlar. Dosyaları, fotoğrafları ve görüntüleri bulutta kaydetmek ve daha sonra bunlara bir dizüstü bilgisayardan, cep telefonundan, tabletten veya başka bir cihazdan erişmek mümkündür. Bulut bilişim, bireyler arasındaki işbirliğini mümkün olan bulutta aynı dosyada yapar.

16. Firewall

Güvenlik duvarı, yıkıma karşı bir engel tanımlayan genel bir terimdir. Bilgisayarın durumunda, bir güvenlik duvarı, bilgisayarınızı bilgisayar korsanlarından ve virüslerden koruyan yazılım veya donanımdan oluşur.

Güvenlik duvarı bilgisayarları küçük antivirüs yazılım paketlerinden karmaşık ve pahalı yazılım ve donanım çözümlerine kadar çeşitlilik gösterir. Bazı güvenlik duvarları serbesttir . Birçok bilgisayar etkinleştirebileceğiniz bir güvenlik duvarı ile birlikte gönderilir. Birçok bilgisayar güvenlik duvarı türü, bilgisayar sisteminizi kandırmak ya da ele geçirerek bilgisayar korsanlarına karşı bir çeşit koruma sağlamaktadır.

Diğer herkes gibi, internete yeni başlayanlar , bilgisayarlarını virüslerden ve kötü amaçlı yazılımlardan korumak için kişisel kullanım için bir güvenlik duvarı etkinleştirmelidir .

17. Malware

Kötü amaçlı yazılım, bilgisayar korsanları tarafından tasarlanan kötü amaçlı yazılımları tanımlayan geniş bir terimdir. Kötü amaçlı yazılımlar arasında virüsler, truva atları, keylogger'lar, zombi programları ve dört şeyden birini yapmak isteyen başka yazılımlar bulunur:

Bilgisayarınızı bir şekilde vandalize edin

Özel bilgilerinizi çalın

Diğer uçlar için bilgisayarınızın uzaktan kumandasını alın (bilgisayarınızı zombi)

Bir şey satın almak için sizi yönlendirin

Kötü amaçlı yazılım programları zaman bombaları ve dürüst olmayan sahtekâr programcıların köleleridir. Kendinizi bir güvenlik duvarı ile koruyun ve bu programların bilgisayarınıza erişmesini nasıl önleyeceğinizi öğrenin.

18. Truva

Bir truva onu ağırlamaktan ve etkinleştirmek için kullanıcı dayanır korsan programın özel bir türüdür. Ünlü Truva atı masalından sonra adlandırılan bir trojan programı, meşru bir dosya veya yazılım programı olarak maskelenir.

Bazen gerçek bir anti-hacker yazılımı gibi davranan masum görünümlü bir film dosyası veya bir yükleyici. Truva saldırısının gücü, kullanıcıların truva dosyasını indirip çalıştırmasını sağlıyor.

Size e-postalarda gönderilen veya bilinmeyen web sitelerinde gördüğünüz dosyaları indirerek kendinizi koruyun.

19. Kimlik Avı

Kimlik avı , sizi hesap numaralarınızı ve şifrelerinizi / PIN'lerinizi girmeye teşvik etmek için ikna edici e-postaların ve web sayfalarının kullanılmasıdır. Çoğunlukla sahte PayPal uyarı mesajları veya sahte banka giriş ekranları şeklinde, kimlik avı saldırıları ince ipuçlarını izlemek için eğitilmemiş olan herkese ikna edici olabilir. Kural olarak, yeni başlayanlar ve yeni başlayanlar gibi akıllı kullanıcılar, "giriş yapıp onaylama" yazan e-posta bağlantısına güvenmemelidir.

20. Bloglar

Bir blog , modern bir çevrimiçi yazarın sütundur. Amatör ve profesyonel yazarlar blogları her türlü konuda yayınlıyorlar: paintball ve tenis hobileri, sağlıkla ilgili düşünceleri, ünlü dedikodu hakkındaki yorumları, en sevdikleri fotoğrafların fotoğraf blogları veya Microsoft Office kullanımıyla ilgili teknik ipuçları. Kesinlikle herkes bir blog başlatabilir.

Bloglar genellikle kronolojik olarak ve bir web sitesinden daha az formalite ile düzenlenir. Birçoğu kabul ediyor ve yorumlara cevap veriyor. Bloglar amatör olarak profesyonelden kaliteye değişmektedir. Bazı merak uyandıran blogcular, blog sayfalarında reklam satarak makul gelir elde ederler.