Windows'da ipconfig nasıl ve ne zaman kullanılır?
Windows'ta, ipconfig, Windows komut isteminden çalıştırılmak üzere tasarlanmış bir konsol uygulamasıdır. Bu yardımcı program bir Windows bilgisayarının IP adresi bilgilerini almanızı sağlar . Ayrıca aktif TCP / IP bağlantıları üzerinde bazı kontrollere izin verir . ipconfig, eski winipcfg yardımcı programını değiştirdi.

İpconfig'i kullanma
Komut isteminde, yardımcı programları varsayılan seçeneklerle çalıştırmak için ipconfig yazın . Varsayılan komutun çıkışı, tüm fiziksel ve sanal ağ bağdaştırıcıları için IP adresini, ağ maskesini ve ağ geçidini içerir .

ipconfig, birkaç komut satırı seçeneğini destekler. İpconfig / komutu mevcut seçenekler kümesini görüntüler.

ipconfig / all
Bu seçenek, her bağdaştırıcı için varsayılan IP adresi bilgilerini görüntüler. Ayrıca, her bağdaştırıcı için DNS ve WINS ayarlarını görüntüler .

ipconfig / release
Bu seçenek, tüm ağ bağdaştırıcılarındaki tüm etkin TCP / IP bağlantılarını sonlandırır ve diğer uygulamalar tarafından kullanılmak üzere bu IP adreslerini serbest bırakır. pconfig / release , belirli Windows bağlantı isimleriyle kullanılabilir. Bu durumda, komut tüm bağlantıları değil, yalnızca belirtilen bağlantıları etkiler. Komut, tam bağlantı adlarını veya joker karakterlerini kabul eder. Örnekler:

ipconfig /release "Local Area Connection 1"
ipconfig /release *Local*


ipconfig / renew

Bu seçenek tüm ağ bağdaştırıcılarında TCP / IP bağlantılarını yeniden oluşturur. Serbest bırakma seçeneğindeki gibi, ipconfig / renew isteğe bağlı bir bağlantı adı belirteci alır.

Her iki / yenileme ve / bırakma seçeneği sadece dinamik ( DHCP ) adresleme için yapılandırılmış istemcilerde çalışır .

Not : Kalan seçenekler yalnızca Windows 2000'de ve Windows'un daha yeni sürümlerinde kullanılabilir.

ipconfig / showclassid, ipconfig / setclassid
Bu seçenekler DHCP sınıf tanımlayıcılarını yönetir. DHCP sınıfları, farklı ağ istemcilerine farklı ağ ayarları uygulamak için bir DHCP sunucusundaki yöneticiler tarafından tanımlanabilir. Bu, ev ağlarında değil, iş ağlarında tipik olarak kullanılan DHCP'nin gelişmiş bir özelliğidir.

ipconfig / displaydns, ipconfig / flushdns
Bu seçenekler, Windows'un sahip olduğu yerel bir DNS önbelleğine erişir. / Displaydns seçeneği önbellek içeriğini yazdırır ve / flushdns seçeneği içeriğini siler.

Bu DNS önbelleği , uzak sunucu adlarının ve varsa (varsa) IP adreslerinin bir listesini içerir. Bu önbellekteki girişler, web sitelerini ziyaret etmeye çalışırken, FTP sunucularını ve diğer uzak ana bilgisayarları denerken ortaya çıkan DNS aramalarından gelir . Windows, tarayıcıların ve web tabanlı uygulamaların performansını iyileştirmek için bu önbelleği kullanır.

Gelen ev ağları , bu DNS seçenekleri gelişmiş sorun giderme için bazen yararlıdır. DNS önbelleğinizdeki bilgiler bozulursa veya güncelliğini yitirirse, İnternet'teki belirli sitelere erişmede zorluklarla karşılaşabilirsiniz. Bu iki senaryoyu düşünün:

IP adresi bir web sitesi, e-posta sunucusu veya diğer sunucu değişiklikleri (nadir bir oluşum) ait. Bu sitenin adı ve adresi, son ziyaretinizden sonra 24 saat boyunca önbelleğinizde kalır. Sunucuya daha önce erişmek için önbelleği temizlemeniz gerekebilir.
Bir web sitesi veya başka bir sunucu en son ziyaret ettiğinizde (nadir rastlanan bir durum) çevrim dışıydı, ancak o zamandan bu yana online olarak geri geldi. Önbellek normalde sunucunun son ziyaretinizden sonra beş dakika süreyle çevrimdışı olduğunu gösteren bir kayıt tutar. Sunucuya daha önce erişmek için önbelleğinizi temizlemeniz gerekebilir.
ipconfig / registerdns
Bu seçenek bir Windows bilgisayarında DNS ayarlarını günceller. Bununla birlikte, yalnızca yerel DNS önbelleğine erişmek yerine, bu seçenek onlarla yeniden kayıt olmak için hem DNS sunucusu hem de DHCP sunucusuyla iletişimi başlatır.

Bu seçenek, dinamik bir IP adresi veya ISP DNS sunucusuna bağlanamaması gibi internet servis sağlayıcısıyla bağlantı içeren sorunların giderilmesinde yararlıdır .

/ Release ve / renew seçeneklerinde olduğu gibi, / registerdns isteğe bağlı olarak güncellemek için belirli adaptörlerin isimlerini / adlarını alır. İsim parametresi belirtilmediyse, / registerdns tüm bağdaştırıcıları günceller.

ipconfig vs winipcfg
Windows 2000'den önce Microsoft Windows , ipconfig yerine winipcfg adlı bir yardımcı programı destekledi . İpconfig ile karşılaştırıldığında, winipcfg benzer IP adres bilgilerini sağladı ancak komut satırından ziyade ilkel bir grafik kullanıcı arayüzü ile sağlandı.