IP Adresi Nasıl Değiştirilir?
IP adresinizi ve değiştirebileceğiniz birden çok IP adresi türünü değiştirmek isteyebileceğiniz çeşitli nedenler vardır . Devam etmeden önce hangi türlerle ilgilendiğinizi fark etmek önemlidir.

İnternete bağlı her cihaz, yönlendiricinizin atadığı bir IP adresine sahiptir . Bununla birlikte, bir yönlendirici, bağlı cihazların sadece kendisi ile iletişim kurmak için kullandığı kendi IP adresini değil, aynı zamanda internete bağlanmak için kullandığı bir başka IP adresini de içerir.

Neden IP Adresinizi Değiştirmek İstiyorsunuz?
Bazı kullanıcılar, çevrimiçi yasaklardan kaçınmak veya bazı sitelerin video içeriğine yüklediği ülke yeri kısıtlamalarını atlamak için herkese açık harici IP adresini değiştirir.

Bir istemci bilgisayarın, telefonun veya yönlendiricinin IP adresini değiştirmek aşağıdaki durumlarda yararlıdır:

Yanlış sayısal bir aralıkta statik IP adresi gibi bir geçersiz adresi yanlışlıkla yapılandırdınız
Ağdaki başka bir bilgisayar tarafından zaten kullanılmakta olan gibi, kötü adresler sağlayan arızalı bir yönlendiriciyi kullanmak
Yeni bir yönlendirici yüklemek ve ev ağınızı varsayılan IP adres aralığını kullanmak üzere yeniden yapılandırmak.

Genel IP Adresinizi Değiştirme
Harici, halka açık bir IP adresi, internet dışındakiler gibi kendi ağlarınızla iletişim kurmak için kullanılan adrestir. IP adresini gizlemek / gizlemek için bir VPN kullanmanın söz konusu olduğu bağlantıya rağmen, genel IP adresinizin nasıl değiştirileceği hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz .

Bazı ISP'ler abonelerine statik IP adresleri verir. Bu çoğu ev kullanıcıları için yaygın değildir, çünkü çoğu dinamik bir IP adresiyle yapılandırılmıştır , ancak sizin için böyle olabilir, bu durumda ISP'nizle yeni bir IP adresi talep etmek için iletişime geçebilirsiniz. Harici IP adresinizi kendi başınıza değiştiremezsiniz.

Yerel IP Adresinizi Değiştirme
Yönlendiricinize ve yönlendiricinin arkasındaki herhangi bir aygıta atanan yerel IP adresine, özel IP adresi denir . Sen edebilirsiniz varsayılan ağ geçidi IP adresini bulmak (yönlendirici) 'ın ve bilgisayarınızın IP adresi çeşitli yollar.

Bir Router'ın IP Adresini Değiştirin
Yönlendiricinin IP adresini değiştirmek için yönlendiriciye yönetici olarak giriş yapmayı içerir . Bir kez, istediğiniz gibi IP adresini değiştirebilirsiniz. Ancak, bununla ilgili bir sorun olmadığı sürece, bu IP adresinin neredeyse hiç değişmediğini bilin. Varsayılan IP adresi çoğu durum için yeterli olmalıdır.

Bilgisayarın IP Adresini Değiştirin
Windows 10'da bilgisayarınızın IP adresini nasıl değiştireceğinizi gösteren ekran görüntüsü


Windows 10 IP Adresini Değiştirme.
Bir bilgisayara atanan gibi bir müşterinin IP adresini değiştirmek için çeşitli yollar vardır. Bir yol, DHCP IP adresini , komut istemi içinde ipconfig / release ve ipconfig / renew komutları aracılığıyla serbest bırakmak ve yenilemektir .

Statik IP adresini değiştirmenin başka bir yolu, öncelikle adresin nereden atandığını bulmaktır. Yönlendirici bu adresi tutuyorsa / saklıyorsa, yönlendiriciden değişiklik yapmanız gerekir; Her marka ve model için adımlar farklıdır.

Ancak, Windows bilgisayarında statik olarak ayarlanmış bir IP adresi varsa, şunları yapmanız gerekir:

Açık Ağ ve Paylaşım Merkezi dan Kontrol Paneli .

Ekranın sol tarafındaki Bağdaştırıcı ayarlarını değiştir'i seçin .

Söz konusu bağlantıyı çift tıklayın.

Özellikleri Aç .

IPv4 öğesini listeden çift tıklatın.

IP adresini Genel sekmesinden değiştirin veya yönlendiricinin IP adresini kontrol etmesi için IP adresini otomatik olarak al seçeneğini belirleyin.

Telefonun IP Adresini Değiştirin
IP adresini Apple iPhone gibi bir mobil cihazda da değiştirebilirsiniz:

Ayarlar uygulamasını açın .

Gidin Kablosuz seçeneği.

Söz konusu ağın yanındaki küçük ( i ) simgesine dokunun .

Belirli bir Wi-Fi ağı için Ayarlar uygulaması simgesi, Wi-Fi ok ve Bilgi düğmesi gösteren üç iOS ekranı
Configure IP seçeneğini açın .

Seçenekler listesinden El ile'yi seçin .

Kendi IP adresiniz, DNS bilgileriniz vb. Gibi ağ ayrıntılarını elle girin .