OpenDNS Nedir? OpenDNS Nasıl Kullanılır?

OpenDNS nedir?

OpenDNS; kendi tanımlarıyla, internette daha hızlı, güvenli, akıllıca ve güvenilir bir şekilde dolaşmanıza yardım eden bir servistir. Ücretsiz ve hiç bir ek program gerektirmeyen bu servisi kullanarak internette daha hızlı dolaşabilirsiniz.

OpenDNS Kullanmanın Faydaları

OpenDNS Güvenlidir

Kişisel bilgilerinizi çalmaya çalışan ve Phishing Sites olarak adlandırdığımız sitelere tanır ve sizi onlara karşı korur.

 OpenDNS Hızlıdır

İnternette her hangi bir sayfaya , emailinize yahut başka bir adrese erişmeye kalktığınız zaman bilgisayarınız öncelikle DNS sunucunuza; örneğin az.cokh.net, az.cokh.net’in nerede olduğu sorgusunu gönderir. DNS sunucusu bu sitenin bulunduğu sunucunun IP Adresini tesbit ederek bilgisayarınızın sorgusunu yanıtlar. Ancak bundan sonra o siteye erişebilirsiniz. Lakin sunucular bu işi her seferinde tekrar ve tekrar yaparak hem sunucularını yormak hemde sizi bekletmemek amacıyla bu sorguları bir süre ön belleklerinde (cache) bekletirler. İşte OpenDNS bu noktada çoğu diğer DNS sunucusundan daha geniş bir ön belleği olmasıyla öne çıkıyor. Aşağıdaki resimde bu işlemlerin grafiksel halini görebilirsiniz.

 OpenDNS Akıllıdır

Çünkü OpenDNS bir sitenin adresini siz her ne kadar yanlış yazsanızda bunu fark eder ve sizi asıl gitmek istediğiniz yere gönderir.

OpenDNS Güvenilirdir

Yavaş bir DNS servisinden daha kötü bir şey varsa oda erişilemez bir DNS servisidir. DNS hizmeti çalışmadığı zaman sizin için internet komple çalışmıyor demektir. OpenDNS servisi bir çok şehirde ve bir çok farklı ağa yayılmış olması sayesinde sizlere yüksek performanslı ve güvenilir bir servis sunmaktadır.

OpenDNS Ayarları Nasıl Yapılır Resimli Anlatım