IPv6 Nedir?
Dünya çapında internet kullanıcılarının sayısı 2 milyarı geçti. Uç noktada mobil internet çağına giriş var. Web dünyası görsel çağın en ileri noktasında ve internetin alt yapısı da bu değişime ayak uydurmaya hazırlanıyor. Bir çok web servisi ve erişim sağlayıcı yeni nesil internet protokolü IPv6‘ya geçmeye başladı.

Artan siber suçlar ve internet kullanımına paralel olarak çıkan adresleme sıkıntısını aşmak için geliştirilen IPv6 konusunda çalışmalar devam ediyordu. 2011-2012 arasında 128 bitlik IPv6 desteği yüzde 2000 civarında artmıştı.

Şu anda 4 milyar IP adresinin IPv4 tabanlı olduğu biliniyor. Tüm .com, .net ve .org uzantılı alan adlarının ise yaklaşık yüzde 25,4′ünün IPv6 protokolünü tam anlamda desteklediği ifade ediliyor.

Kimler IPv6’ya geçiyor?

Google, Microsoft Bing, Yahoo ve Facebook IPv6’ya geçişe destek veriyor. Kullanıcıların yüzde 99,9’dan fazlasının IPv6 kullanan web sitelerine gitme konusunda herhangi bir sorunu olmadığını söyleyen Google, ipv6test.google.com sayfasında IPv6 desteğini ekleyen web sitelerinde sorun yaşayıp yaşamadığımızı da test etmemizi sağlıyor.

Google’ın IPv6’nın ilk adımların 1995’te atılmaya başlandığını ve yeni ‘normal’imizin IPv6 olacağını hatırlatıyor. Kullanıcıların ve internet servis sağlayıcılarının konuya eğilmesini istiyor.

Ülkemizde ise “Ulusal IPv6 Protokol Altyapısı Tasarımı ve Geçişi Projesi” kapsamında BTK ve Tübitak tarafından gerekli çalışmalar yürütülüyor ve bu sürecin geçmişini paylaşıyor. Sitede, IPv6 için faydalı bağlantılar ve yüksek lisans tezlerini de içeren belgelere yer veriliyor.

IPv6'dan sonra yanlış ve haksız engellemelerin ortadan kalkacağı, daha güzel bir internet dünyası dileğiyle.